تبلیغات
دنیای الکترونیک و کامپیوتر - اطلاعات کاملی درباره ستاپ باکس (STB) یا گیرنده DVB-T و یا همان گیرنده های دیجیتال
 
دنیای الکترونیک و کامپیوتر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهرداد باژن
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

آیا تا به حال فکر کرده اید چند بار مجبور شده اید آنتن خود را تنظیم کنید، مدام از بالای پشت بام فریاد بزنید «درست شد؟» ، «سایه ندارد؟» و ...  یا اینکه چند بار تصویر برفکی را مشاهده کرده اید و یک فیلم سینمایی یا مسابقه ورزشی مورد علاقه تان را با حداقل کیفیت! تماشا کرده اید؟

یا اینکه شده است که با خود فکر کنید کاش یک شبکه ویژه فیلم سینمایی داشتیم؟ یا یک شبکه ویژه کودک؟ یا ویژه تجارت؟ و... یا اینکه اگر تلویزیون LCD، پلاسما یا LED دارید و بدلیل کیفیت پایین نمایش شبکه های تلویزیونی موجود روی آن از هزینه ای که کرده اید، پشیمان شوید یا به شما توصیه شده است که برای داشتن کیفیت بهتر روی این تلویزیونها از ماهواره استفاده کنید؟و.... سیستم جدید دیجیتال این مسایل را  حل می کند. بطور خلاصه از ویژگیهای این سیستم عبارتند از:

 • امکان ارائه تعداد شبکه های بیشتر : در سیستم آنالوگ تعداد 15 شبکه تلویزیونی قابل پخش است در حالیکه در سیستم دیجیتال این تعداد بسیار بیشتر میباشد.

 • کیفیت صداو تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ

 • امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر

 • راهنمای الکترونیکی برنامه ها

 • رادیو همراه با تلویزیون

ست تاپ باکس یا مبدل چیست و چگونه کار می کند؟

ست تاپ باکس یا مبدل،  دستگاهی است که سیگنال ارسال شده از سیستم دیجیتال را به فرمت قابل نمایش روی تلویزیون تبدیل می نماید. بر خلاف سیستم آنالوگ که بدون نیاز به دستگاه مبدل، می توان شبکه ها را مشاهده کرد، در سیستم دیجیتال وجود چنین مبدلی ، ضروری است.حال اگر این مبدل در قالب یک دستگاه مثل رسیور ماهواره باشد، به آن اصطلاحا ست تاپ باکس گفته می شود در غیر اینصورت، سازندگان تلویزیون می توانند چنین مبدلی را داخل تلویزیون تعبیه کنند. قابل ذکر است که نوع دوم متناسب با سیستم ایران هنوز داخل بازار وجود ندارد. شکل زیر نمایی از مبدل تلویزیون دیجیتال را نشان می دهد.

هنگام خرید مبدل ، به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

ویژگیهای پایه مبدل تلویزیون دیجیتال به صورت زیر است:

 • الف- ورودی آنتن

 • ب- خروجی صدا و تصویر

 • ج- خروجی RF


الف- ورودی آنتن:
امواج سیگنال تلویزیون از طریق كابلی كه به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به مبدل داده می‌شود. شکل اتصال ورودی آنتن مبدل ( ورودی RF IN) معمولاً مشابه اتصال ورودی آنتن تلویزیون است لذا از همان مدل فیش معمولی می‌توان استفاده نمود. معمولاً مبدل تلویزیون دیجیتال یك خروجی دیگر آنتن  دارند كه می‌توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ، استفاده نمود. در این حالت، باید كابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی و یا هر دستگاه دیگر وصل نمود.
 ب- خروجی صدا و تصویر:
صدا و تصویر خروجی، با جستجوی سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌گردد كه برای نمایش باید به ورودی صدا و تصویر تلویزیون وصل گردد. ( ورودی زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا)
ممکن است تصویرشامل سیگنال متن (تله‌تكست) هم باشد. بنابراین مانند تلویزیونهای آنالوگ، دستگاه تلویزیون می‌تواند صفحات متن را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج نماید.
بعضی از گیرنده ها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به شکلهای دیگر نظیر تصویر Component،  S-Video، HDMI یا SPDIF (برای صدا) خروجی می‌دهند كه در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای ، از این خروجیها استفاده نمود كه نسبتاً كیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

با توجه به پیشرفت روز افزون سیستم های ارتباطی و مخابراتی و دیجیتال شدن آنها نیاز به داشتن آگاهی و شناخت تکنولوژیهای جدید و تجهیزات مرتبط با آن، روز به روز چشمگیرتر میشود.
گرچه در کشور ما سیستم پخش همگانی تلویزیون، هنوز به صورت آنالوگ است، ولی با توجه به مزایای تلویزیون دیجیتال، به زودی به سوی دیجیتال شدن پیش خواهیم رفت.
برای دریافت تلویزیون دیجیتال نیاز به وسیلهای به نام ست تاپ باکس است که سیگنال فشرده و یا کدشده دیجیتالی را دریافت و به سیگنال آنالوگ قابل نمایش روی صفحه تلویزیون تبدیل نماید.
Set top box ها یک شاهراه ارتباطی بین تلویزیون و PC یا TV-PC  و تلفن، ماهواره هستند.
ست تاپ باکسها علاوه بر دریافت تلویزیون دیجیتال، قابلیتهای زیادی را برای تلویزیون آنالوگ شما فراهم میآورند.
روند استفاده از ست تاپ باکسها در کشورهای مختلف جهان، بسیار سریع بوده و هست؛ چنانکه در کشور آمریکا تا سال 2010، مصرف برق، توسط ست تاپ باکس ها تقریباً 4 درصد از مصرف کل روزانه برق در آمریکا خواهد بود

 

قابلیتهایی یک ست تاپ باکس:

 •     دریافت و کدگشایی سیگنالهای پخش همگانی تلویزیون دیجیتال زمینی

 •     قابلیت اتصال تلویزیون به اینترنت

 •    دریافت و کدگشایی سیگنالهای شبکه های ماهوارهای

 •     دریافت و کدگشایی سیگنالهای شبکه های کابلی

اما ست تاپ باکسی که تمام امکانات بالا را به شما بدهد، قیمت زیادی خواهد داشت، بنابراین مقرون به صرفه تر است که با توجه به سرویسی که میخواهید دریافت کنید ست تاپ باکسی با همان ویژگی تهیه کنید.

 ست تاپ باکس از دو بخش سختافزاری و نرم افزاری تشکیل شده است که اجزای هر کدام عبارتند از:
    سخت افزاری                                      
1)    منبع تغذیه
2)    تیونر
3)    پردازشگر مرکزی
4)    دمودلاتور
5)    حافظه
6)    پردازشگر تصویر
7)    اتصال دهنده ها و اینترفیس ها                 


نحوه عملکرد
اطلاعات دریافت شده توسط اینترفیسها به رشته های دیتای ویدئو یا مولتی مدیا تبدیل شده، سپس باید دمودله و رمز گشایی شوند. بعد از عملیات رمزگشایی رشتههای دیتا به سمت قلب عملیات پردازش، یعنی کدگشای صدا وتصویر MPEG-4  و سیستم پردازشگر مرکزی حرکت میکنند. تصویر به بلوک گرافیک و درنهایت صدا وتصویر به بلوک خروجی می روند.

 
درحوزه DTV
 ست تاپ باکس به عنوان یک گیرنده برای سیگنالهای پخش همگانی زمینی تلویزیون دیجیتال است. این ست تاپ باکسها شامل یک یا چند میکروپروسسور برای راه اندازی سیستم عامل (به طور مثالWindows CE یا Linux) و تجزیه تحلیل رشتههای انتقال MPEG و نیز دارای RAM و چیپهایی برای کدگشایی صدا و سایر پردازش ها میباشند.

در حوزه اینترنت
ست تاپ باکس مانند یک کامپیوتر مخصوص عمل میکند که میتواند بین دستگاه تلویزیون و اینترنت ارتباط برقرار کند. شما از طریق بارگذاری صفحات وب  بر روی تلویزیون خود، امکان وب گردی و جستجو بین سایتهای مختلف را خواهید داشت. این ارتباط میتواند از طریق خط تلفن مانند Web TV و یا از طریق امکانات ارتباطی شبکههای تلویزیون کابلی برقرار شود.

در حوزه ماهواره
در سیستم ماهوارهای، سیگنال از طریق دیش های خانگی دریافت و به ست تاپ باکس اعمال میشود. STB ها دقیقاً مانند یک رسیور شبکه های ماهوارهای عمل میکنند.

در حوزه تلویزیون کابلی
در سیستم های کابلی، پخش همگانی تلویزیون از طریق کابل کواکسیال یا فیبر نوری به خانه ها ارسال می شود. در آینده نزدیک سیستم های XDSL قادر خواهند بود این سرویس ها را از طریق کابل دو سیمه تلفن معمولی ارائه دهند. STB ها در این سیستم مانند یک گیرنده تلویزیون کابلی عمل می کنند.
تفاوت آشکار بین ست تاپ باکس ها از قسمت اینتر فیس به بعد یعنی بخش تیونر است. علت آن روش های مدولاسیون متفاوتی  است که در سیستم های مختلف استفاده می شود. مثلا در سیستم ماهواره از مدولاسیون QPSK و در سیستم کابلی از مدولاسیون QAM و در سیستم زمینی از مدولاسیون OFDM استفاده می شود.

ویژگی های STB   
ـ کنترل از راه دور
ـ اینترفیس های با سرعت بالا
ـ دارای 2 تیونر
ـ پوشش دادن تمام فرمت های رسانه ای
ـ قابلیت ارتباط با پهنای باند بالا
ـ مدیریت مصرف انرژی
ـ به روز رسانی نرم افزاری آسان
ـ نمایش تله تکست
ـ سایر تنظیمات سفارشی

در پخش تلویزیونی دیجیتال با توجه به تغییرات عمده نسبت به سیستم تلویزیونی آنالوگ، امكان سازگاری به نحوی كه گفته شد وجود نداشت و برای دریافت تلویزیون دیجیتال باید از دستگاههای گیرنده تلویزیون زمینی دیجیتال (DVB-T) در كنار یكدیگر تلویزیونی فعلی استفاده نمود.

با توجه به اینكه كاربر گیرنده DVB-T، عموم مردم با سطوح آشنایی مختلف خواهند بود لازم است نحوه نصب و تنظیمات و منوهای مربوطه حتی‌الامكان ساده باشد.گیرنده (DVB-T STB) DVB-T که از این به بعد از آن بعنوان ست تاپ باکس نام می بریم، دستگاهی است كه سیگنال تلویزیون دیجیتال را از طریق آنتن دریافت نموده و صدا و تصویر (و داده) را از آن استخراج می‌نماید. صدا و تصویر استخراج شده توسط گیرنده‌های تلویزیونی عادی قابل نمایش است.

ورودی و خروجیهای اصلی گیرنده بشرح زیر است:

   الف- ورودی آنتن:سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق كابلی كه به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به ست تاپ باکس داده می‌شود. كانكتور ورودی آنتن گیرنده ( پورت RF IN) معمولاً مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان كانكتور می‌توان استفاده نمود. معمولاً تیونر گیرنده‌های دیجیتال یك خروجی آنتن (loop through) یا (RF Pass Through) دارند كه می‌توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ، استفاده نمود. در این حالت، باید كابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی و یا هر دستگاه دیگر وصل نمود. 

ب- خروجی صدا و تصویر:صدا و تصویر خروجی، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌گرددكه باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل گردد. ( پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا)ممکن است تصویرشامل سیگنال تله‌تكست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیونهای آنالوگ، دستگاه تلویزیون می‌تواند صفحات تله‌تكست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج نماید.بعضی از ست تاپ باکسها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمتهای دیگر نظیر تصویر Component، S-Video، HDMI یا Spdif (برای صدا) خروجی می‌دهند كه در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجیها استفاده نمود كه نسبتاً كیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

ج- خروجی RF:در بعضی از ست تاپ باکسها ، صدا و تصویر می تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیونهای آنالوگ تبدیل شود. كاربرد خروجی RF مذكور وقتی است كه كاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می‌كند كه مدل قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد. شکل زیر، نحوه اتصالات مذکور را نشان می دهد.شیوه نصب و راه اندازیبا توجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، نحوه نصب و راه‌اندازی آن تا حد ممكن سهل و آسان طراحی شده است.اساسا باید آنتن به ست تاپ باکس واز ست تاپ باکس به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن ها دارای کابل  کواکسیال هستند که باید آن را به ست تاپ باکس متصل نمایید. شما می توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون های قدیمی متصل نمایید. در غیر اینصورت، اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V (زرد برای ویدیو و قرمز و سفید برای صدا) ، از آنها برای اتصال ست تاپ باکس به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده نمایید.برای تماشای شبکه های آنالوگ تلویزیون می توانید خروجی Loop through یا RF pass through ست تاپ باکس را به ورودی Antenna IN تلویزیون متصل کنید. جهت راه‌اندازی اولیه سیستم، بعد از روشن كردن دستگاه از طریق كنترل از راه دور ست تاپ باکس یا صفحه كلید جلوی آن،  به منوی تنظیمات دستگاه رفته و گزینه Auto scan را انتخاب می‌نمائیم. لازم به ذكر است با توجه به تنوع ست تاپ باکس های DVB-T، طراحی منوهای هركدام متفاوت است و در صورت برخورد با مشكل در پیدا كردن منوی تنظیمات دستگاه، از راهنمای دستگاه می‌توان استفاده نمود.با انتخاب گزینه Scan خودكار، دستگاه كل باند فركانسی تلویزیونی (UHF و VHF) را جستجو نموده و سیگنالهای دیجیتال زمینی قابل دریافت را یافته و شبكه‌های تلویزیونی و رادیویی موجود در آنها را استخراج نموده و لیست می‌نماید و عموماً در دو دسته شبكه‌های تلویزیونی و شبكه‌های رادیویی ذخیره می‌نماید. تغییر شبكه با استفاده از كلیدهای جهتی روی كنترل از راه دور یا كلیدهای + یا - (بسته به مدل) قابل انجام است.

جهت استفاده از شبكه‌های رادیویی ذخیره شده می‌توان با استفاده از كلید Radio روی كنترل از راه دور به لیست شبكه‌های رادیویی وارد شد. قابل ذكر است مدلهای مختلف گیرنده در جزئیات موارد ذكر شده فوق اختلافاتی با هم دارند ولی در كلیات نحوه راه‌اندازی مشابهند

نحوه ضبط برنامه ها در حین تماشای آنها

کابل آنتن را به ست تاپ باکس متصل نمایید. خروجی های زرد، سفید و قرمز A/V را به رنگ های مشابه خود در ورودی VCR متصل کنید( در شکل نشان داده شده است). اگر تلویزیون شما رنگ های زرد، قرمز و سفید ندارد، یک کابل کواکسیال از RF Out مربوط به VCR به IN Antenna تلویزیون متصل کنید.

 

اگر می خواهید کانال های آنالوگ را مشاهده و ضبط نمایید و ست تاپ باکس شما analog pass through یا Loop through  دارد، از اتصال RF بین ست تاپ باکس و VCR و تلویزیون(نه اتصالات A/V) استفاده کنید. جهت نصب گیرنده دیجیتال باید كابل آنتن را به ورودی آنتن گیرنده DVB-T وصل نمود و خروجی صدا و تصویر را به ورودی A/V تلویزیون وصل نمود

چگونه می توانم تلویزیون دیجیتال دریافت کنیم؟

دریافت دیجیتال بسیارساده است، شما می توانید با  وصل کردن یک مبدل دیجیتال یا  ست تاپ باکس به تلویزیون به سادگی از دریافت دیجیتال  بهره برید؛ بعبارتی دیگر  درصورتی که آنتن موجود شما مناسب باشد.

با اضافه شدن یک مبدل بین آنتن و تلویزیون می توان گفت تجهیزات لازم برای دریافت دیجیتال را دارید. شکل زیر، نمایی از تجهیزات لازم برای دریافت دیجیتال است.
برای تنظیم مراحل زیر باید طی شود:
ایجاد ارتباطات لازم: در این حالت ابتدا آنتن را به ورودی Antenna RF In مبدل وصل میکنیم،سپس خروجی صدا و تصویر A/V پشت مبدل را بطور متناظر به ورودی A/V تلویزیون وصل میکنیم در نهایت اگر بخواهیم بطور همزمان از برنامه های آنالوگ نیز استفاده کنیم باید خروجی TV RF Out مبدل را هم به Antenna In تلویزیون وصل کنیم
تنظیم تلویزیون: پس از روشن کردن تلویزیون توسط دکمه Source کنترل تلویزیون ورودی مد نظر را انتخاب میکنیم( متناسب با پورت AV ای که کابلها را در مرحله قبل به آن وصل کرده اید)
تنظیم مبدل: پس از روشن کردن دستگاه با استفاده از دکمه MENU کنترل مبدل، به منوی اصلی وارد می شویم. و بعد وارد منوی Scan Channel  میشویم.
در این پنجره به دو روش  Auto و Manual می توان عمل کرد. و با انتخاب Start Scan به مبدل اجازه میدهیم تا لیست برنامه های موجود را استخراج نماید. در حالت Manual باید Channel NO = 37  و Band Width=8  انتخاب شود.
البته با توجه به تفاوتهای موجود در تلویزیونها و مبدلهای مختلف برای تنظیمات دقیق تر به دفترچه راهنمای مبدل و تلویزیون خود مراجعه نماید

اگرصدای تصویر دریافتی قطع و وصل شد مشكل كجاست؟

 • ممكن است این اشكال از ارسال برنامه‌ها و فرستنده باشد اما با توجه به حساسیت روی آنها و مراقبت دائمی از آنها چنین مشكلی در صورت ایجاد مدت زیادی طول نخواهد كشید

آیا با یک ست تاپ باکس یا مبدل می توان به چند تلویزیون سرویس داد؟

 • درصورتیکه بخواهیم شبکه های یکسانی را بصورت همزمان روی این تلویزیونها مشاهده کنیم چنین امکانی وجود دارد  و باید از خروجیهای مختلف A/V و RF آن استفاده کرد و یا از تقسیم کننده استفاده کرد

زمانی که تصویر تلویزیون دیجیتال ثابت (freeze) می شود، من باید چه کاری انجام دهم؟

ثابت شدن تصویر یا اصطلاحا فریز شدن آن ممکن است دلایل مختلفی داشته . مثلا کابل شما از آنتن قطع شده باشد یا اینکه اشکال فنی در سیستم الکترونیکی جعبه مبدل رخ داده باشد.ولی عموما این اشکال بعلت ضعیف شدن سیگنال رخ میدهد.

چگونه می توان همراه دستگاههای ضبط و پخش مثل DVD player ، مبدل را به تلویزیون متصل کنیم؟

بسته به نوع تلویزیون، چند روش مختلف داریم:
•    اگر تلویزیون شما دو دسته ورودی A/V ( فیش های زرد، قرمز و سفید) داشته باشد در اینصورت، خروجی DVD Player را به یکی از ورودیهای A/V تلویزیون و خروجی A/V مبدل را به ورودی دیگر تلویزیون وصل می کنیم.

در صورت وجود تنها یک ورودی A/V باید از یک سوییچ استفاده کنید که ورودیهای آن،  خروجیA/V ست تاپ باکس و خروجی A/V از DVD است. خروجی این سوییچ به ورودی A/V تلویزیون متصل می شود.

در یک حالت هم که تنها یک ورودی A/V داریم میتوان خروجی DVD Player را به ورودی A/V تلویزیون داد و با استفاده ازخروجی TV RF OUT مبدل و انجام تنظیمات لازم در منوی Video setting آن یک خروجی بصورتPAL  در یکی از کانالهای UHF ایجاد کرد و همانگونه که برای تنظیم تلویزیون آنالوگ اقدام مینمایید تصویر خروجی مبدل را در کنار برنامه های آنالوگ دریافت نمایید البته این کار اندکی از کیفیت تصویر مشاهده شده می کاهدو این قابلیت ممکن است در بعضی از مبدلها  وجود نداشته باشد.

چگونه می توانم بطور همزمان تلویزیون آنالوگ و دیجیتال را دریافت کنم؟

برای این کار گامهای زیر توصیه می شود:
•    اگر مبدل شما خروجی آنتن دارد (TV RF OUT)، در اینصورت مطابق شکل زیر، بعد از اتصال کابل کواکسیال از آنتن به ست تاپ باکس، این خروجی را به ورودی RF تلویزیو
ن وصل و  خروجی A/V ست تاپ باکس را به ورودی A/V تلویزیون متصل نمایید.

چنانچه مبدل شما خروجی آنتن ندارد، می توانید خروجی آنتن را به یک توزیع کننده یا اسپلیتر(Splitter) وصل کرده، یکی از خروجیهای آن را مستقیما به ورودی RF تلویزیون وصل نمایید و خروجی دیگر را به ورودی RF ست تاپ باکس وصل کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 18 اسفند 1390
مهرداد باژن
شنبه 8 دی 1397 08:30 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to finding
out about your web page for a second time.
سه شنبه 2 مرداد 1397 02:15 ب.ظ
online casino jobs
casino pride
online casino for sale
new online casino march 2016
no deposit home loans qld bad credit
جمعه 17 فروردین 1397 09:18 ب.ظ

Thanks a lot. An abundance of info!

prices on cialis 10 mg prix cialis once a da low dose cialis blood pressure tadalafil 5mg venta de cialis canada canadian discount cialis viagra or cialis prix cialis once a da cialis uk cialis official site
سه شنبه 29 اسفند 1396 03:07 ق.ظ
play casino games online
best online casino
best online casino
kasino
casino games slots
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:51 ق.ظ

You actually said this well.
prezzo cialis a buon mercato look here cialis order on line click now buy cialis brand interactions for cialis when can i take another cialis cialis professional from usa cialis y deporte cialis 5 mg buy online cialis 5mg cialis for sale in europa
چهارشنبه 9 اسفند 1396 06:38 ق.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم که من در این سایت حضور داشته ام
قبل از اینکه پس از بررسی برخی از پست ها متوجه شدم که برای من تازه است.
به هر حال، من کاملا خوشحالم که آن را پیدا کردم و خواهم بود
نشانه گذاری و چک کردن اغلب!
جمعه 4 اسفند 1396 09:15 ب.ظ
این نخستین بار نیست که برای بازدید سریع این وب سایت،
من در حال دیدن سایت این سایت هستم و تمام اطلاعات را از اینجا دریافت می کنم.
جمعه 4 اسفند 1396 09:09 ب.ظ
این پست به بازدیدکنندگان اینترنتی برای راه اندازی وب سایت جدید یا حتی یک کمک خواهد کرد
وبلاگ از ابتدا تا انتها.
جمعه 4 اسفند 1396 07:28 ب.ظ
من واقعا از موضوع / طراحی وب سایت شما لذت می برم. آیا تا به حال در هر مرورگر اجرا شده اید؟
مسائل مربوط به سازگاری تعدادی از بازدید کنندگان وبلاگ من در مورد من شکایت کرده اند
سایت در اکسپلورر به درستی کار نمی کند اما در فایرفاکس به نظر می رسد.
آیا شما پیشنهاداتی برای کمک به حل این مسئله دارید؟
چهارشنبه 25 بهمن 1396 02:46 ق.ظ
با تشکر از مطلب خوبتون
جمعه 13 بهمن 1396 04:30 ق.ظ
casino games roulette
casino games slots free heart of vegas
casino games roulette
online casino slots
play casino games online
پنجشنبه 28 دی 1396 09:06 ب.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Taking a few
minutes and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to get anything done.
جمعه 17 آذر 1396 06:26 ب.ظ
Thank you a lot for sharing this with all folks you really recognise what you are speaking approximately!
Bookmarked. Please additionally seek advice from my web site =).
We could have a hyperlink alternate agreement
between us
جمعه 17 آذر 1396 06:18 ب.ظ
hi!,I really like your writing so so much! proportion we keep in touch
more about your article on AOL? I require a specialist in this area to solve my problem.
May be that is you! Taking a look ahead to look you.
جمعه 17 آذر 1396 05:13 ب.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored at work so I decided
to check out your blog on my iphone during lunch break.
I really like the information you provide here and can't wait
to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your
blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G ..
Anyways, wonderful blog!
جمعه 17 آذر 1396 04:58 ب.ظ
I enjoy reading a post that will make people think. Also,
many thanks for permitting me to comment!
جمعه 17 آذر 1396 03:37 ب.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any issues of
plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique
content I've either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping
it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being
stolen? I'd truly appreciate it.
جمعه 17 آذر 1396 11:55 ق.ظ
Ahaa, its pleasant conversation concerning this piece of writing at this place at this
web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
جمعه 17 آذر 1396 12:26 ق.ظ
Nice weblog here! Additionally your web site lots up very fast!
What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink for your
host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
سه شنبه 30 آبان 1396 03:59 ق.ظ
play online casino games now
online roulette app real money
casino 360
fruit machines online
online roulette app real money
سه شنبه 23 آبان 1396 11:10 ق.ظ
viagra in canada
http://newgenericrx1pricev.com/
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>generic viagra</a>
where to buy viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 10:13 ق.ظ
cialis 5 mg
http://retcialis.com/
cialis 20mg price
<a href=http://retcialis.com/>buy cialis online</a>
cialis order online
سه شنبه 23 آبان 1396 08:45 ق.ظ
sildenafil viagra
http://newmed1onlinev.com/
cheap viagra online without prescription
<a href=http://newmed1onlinev.com/>viagra daily</a>
online prescription viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 05:54 ق.ظ
soft tabs cialis
http://ccsialisonl.com/
10 mg cialis
<a href=http://ccsialisonl.com/>]cheap cialis</a>
discount viagra
سه شنبه 23 آبان 1396 01:21 ق.ظ
apply for payday loan online
http://paydayloanslomonline.com/
1 hour payday loans no credit check
<a href="http://paydayloanslomonline.com/">]online cash advance loan</a>
cash loans not payday loans
دوشنبه 22 آبان 1396 10:34 ب.ظ
cialis plus
http://buyvcialiosonline.com/
cialis online no prescription
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>generic cialis</a>
buy cialis cheap
دوشنبه 22 آبان 1396 09:40 ب.ظ
payday loan
http://paydayloansken.com/
personal installment loan
<a href=http://paydayloansken.com/>]personal loans</a>
bad credit payday loans in
دوشنبه 22 آبان 1396 05:08 ب.ظ
liquid viagra
http://newcheaprx1onlinev.com/
100mg viagra
<a href=http://newcheaprx1onlinev.com/>]order viagra</a>
over the counter viagra
دوشنبه 22 آبان 1396 04:30 ب.ظ
free sample of viagra
http://kskviagraed.com/
generic viagra soft tabs
<a href=http://kskviagraed.com/>]order viagra online</a>
viagra professional
دوشنبه 22 آبان 1396 11:55 ق.ظ
how much is cialis
http://buycialisenahonlined.com/
cialis professional generic
<a href=http://buycialisenahonlined.com/>buy generic cialis</a>
does female cialis work for women
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30