تبلیغات
دنیای الکترونیک و کامپیوتر - پدیده تداخل امواج الکترومغناطیسی
 
دنیای الکترونیک و کامپیوتر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهرداد باژن
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اثرات مخرب پدیدة تداخل امواج الكترومغناطیسی در منابع تغذیة سویچینگ و روشهای کاهش آن

1- مقدمه

مسأله تداخل الكترومغناطیسی یا EMI در سیستمهای خطی در طیف فركانسی كوچكتر از 20KHz در منابع تغذیه سوئیچینگ قابل چشم پوشی می باشد. اما با بالا رفتن فركانس، هارمونیكهای با فركانس بیشتر از فركانس اصلی، ایجاد تداخل در باندهای رادیویی و مخابراتی می كنند. از آنجایی كه منابع تغذیة سوئیچینگ امروزه در توانهای بالا هم كاربرد های وسیع پیدا كرده اند، این گونه از منابع تغذیه سوئیچینگ به عنوان یك منبع تولید نویز شدید و قوی برای مدارات مخابراتی شناخته می شوند. بنابراین با روشهایی مانند فیلتر كردن ورودی و خروجی و … باید میزان اثر تداخل الكترومغناطیسی را تا حد امكان كاهش داد.

2- پدیده انتشار امواج الکترو مغناطیسی و منابع تولید آن

مبدلهای قدرت سوئیچینگ بدلیل مزیت¬های زیادی كه دارند، محبوبیت زیادی پیدا كرده اند و به عنوان جزء اصلی هر نوع دستگاهی كه نیاز به تغذیه دارد، بكار می روند. اما با وجود این همه مزیت، یك عیب اساسی نیز در این منابع تغذیه سوئیچینگ وجود دارد و آن تولید نویز با فركانس بالا است كه بدلیل كلیدزنی سریع رگولاتورهای مبدل قدرت با توانهای فوق العاده زیاد، بوجود می آید. در بیشتر كاربردها، ضروری است كه نویز را در خارج از منبع تغدیه فیلتر كنند و از انتشار آن با استفاده ازپرده های فلزی محافظی كه روی دستگاه كشیده می شود، جلوگیری كنند.
منبع تولید امواج الكترومغناطیسی، تغییرات سریع میدانهای الكتریكی یا مغناطیسی است. منابع مهم تولید تداخل امواج الكترومغناطیسی، موتورهای الكتریكی (خصوصاً موتورهای با جاروبك و همچنین تكفاز)، رله ها و كلید¬هایی كه با سرعت زیاد جریان الكتریكی را قطع و وصل می كنند، می باشند. منابع تغذیه سوئیچینگ نیز بدلیل عملكرد كلیدزنی آنها، یكی از منابع مهم بوجود آورندة تداخل امواج الكترومغناطیسی محسوب می شوند. در این منابع تغذیه سوئیچینگ، امواج الكترومغناطیسی بر اثر كلیدزنی سریع ترانزیستور و قطع و وصل سریع جریان ایجاد می شود. همچنین تلفات كلید زنی در زمان روشن كردن و یا خاموش كردن ترانزیستور ها نیز یكی از دلایل ایجاد امواج الكترومغناطیسی است، كه در هوا منتشر شده و از آنجایی كه دارای هارمونیك¬های با فركانس بالایی هستند، بعنوان امواج الكترومغناطیسی مخرب عمل می كنند و روی سیستمهای مخابراتی اثرات نامطلوب می گذارند.
به همین دلیل منابع تغذیه سوئیچینگ را می بایست توسط جعبه های فلزی پوشاند تا از انتشار امواج الكترومغناطیسی در محیط، توسط منابع تغذیه سوئیچینگ جلوگیری شود. به عنوان نمونه می توان به منابع تغذیه سوئیچینگ در كامپیوتر¬های شخصی اشاره كرد كه در یك جعبة فلزی از آن محافظت می شود، تا بتوان تا حد ممكن از تداخل الكترومغناطیسی توسط منبع تغذیه سوئیچینگ جلوگیری نمود. همچنین در طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ تا حد ممكن باید دقت شود كه با بكار گرفتن روشهای مناسب، امواج الكترومغناطیسی را كه در فضای اطراف منتشر می شود كاهش داد.
برای درك چگونگی ایجاد تداخل امواج الكترومغناطیسی به یك مثال ساده اشاره می كنم. در مداری متشکل از یک منبع dc، یک کلید و یک مقاومت که بطور سری با هم بسته شده باشند، با باز بودن كلید فقط یك میدان ثابت الكتریكی بین سیم رفت و سیم برگشت ایجاد می شود.
با بستن كلید علاوه بر میدان الكتریكی بین دو سیم، یك میدان حلقوی مغناطیسی ناشی از عبور جریان از درون سیم نیز بوجود می آید.
حال اگر عمل قطع و وصل كلید با سرعت زیاد انجام شود یك موج الكترومغناطیسی كه متغیر با زمان نیز می باشد ایجاد می شود و می تواند براحتی در فضای اطراف سیمها منتشر شود. هر چه سرعت كلیدزنی بیشتر باشد، امواج الكترومغناطیسی تولیدی دارای فركانس بیشتری می شود و براحتی و با انرژی كمتری می تواند در شعاع بیشتری در فضا انتشار یابد. در یك مدار سادة منبع تغذیه سوئیچینگ نیز با قطع و وصل جریان، یك مولد امواج الكترومغناطیسی است. در بین پیوند كلكتور- امیتر ترانزیستور، بر اثر قطع و وصل شدن با سرعت زیاد، میزان خیلی زیاد dv/dt وجود دارد که ناشی از شیب خط منحنی ولتاژ در زمان قطع و وصل است. و نیز در خازن di/dt زیادی وجود دارد که آن هم ناشی از شیب خط منحنی جریان در زمان قطع و وصل است. كه این مقادیر بالای dv/dt و di/dt می¬توانند یك موج الكترومغناطیسی شدید را با توان بالا تولید كند.
منبع ایجاد نویز دیگر در منابع تغذیه سوئیچینگ، سیستم یكسوسازی آن می باشد. از آنجایی كه یكسوسازها موج ورودی را بصورت گسسته قطع و وصل می كنند، دارای مقدار di/dt زیادی می باشند.
امواج الكترومغناطیسی می توانند توسط هدایت كننده های الكتریكی در فضا منتشر می شوند. كوپلاژهای الكتریكی كه توسط خازن، سلف و یا ترانسفورماتور ایجاد می شوند نیز می توانند از طریق فاصلة هوایی، امواج الكترومغناطیسی را در فضای اطراف منتشر كنند.
امواج الكترومغناطیسی كه در فضا منتشر می شوند عبارتند از:
1. نویز منتشر شده از اتصال خروجی سیستم ایزولاسیون به بار.
2. نویز منتشر شده از اتصال ورودی قدرت به سیستم ایزولاسیون.
3. امواج الكترومغناطیسی منتشر شده از فاصلة هوایی در فضا.
4. ایزولاسیون منبع قدرت اولیه و بار باعث می شود نویز ورودی به خروجی انتقال یابد و بالعكس.
در مسألة تداخل امواج الكترومغناطیسی هر سیستم الكترونیكی یكی از نقش¬هایی از لحاظ تولید، انتقال و دریافت آن را ایفا می کند که عبارتند از:
1. یك سیستم الكترونیكی منبع ایجاد تداخل امواج الكترومغناطیسی است.
2. یك سیستم الكترونیكی به عنوان کانال انتقال دهندة امواج الكترومغناطیسی عمل می كند.
3. یك سیستم الكترونیكی گیرنده و تأثیر پذیر از امواج الكترومغناطیسی است.
با توجه به اینكه یك سیستم الكترونیكی كدام یك ازنقشهای فوق را درمسألة تداخل امواج الكترومغناطیسی دارا می¬باشد، می توان چاره ای برای برطرف كردن این مسأله پیدا نمود و تداخل امواج الكترومغناطیسی كه پدیدة نا¬مطلوبی است را تا حد ممكن كاهش داده و حتی آن را از بین برد. برای كاهش دادن میزان نویز الكترومغناطیسی، سه مرحله را می¬بایست انجام داد. اوّلاً در صورتی كه امكان داشته باشد و به ماهیت مدار الكتریكی و عملكرد آن آسیبی نرسد، با كاهش دادن مقدارdv/dt وdi/dt، میزان نویز راتا حد امكان كم کنیم. همچنین باید توجه داشت كه در طراحی اولیه حتی الامكان میدانهای مغناطیسی و الكتریكی كاهش داده شوند. دوّما ًهدایت نویز در طول مسیر مدارات بایست فیلتر شود و نیز در آخر جهت جلوگیری از تشعشع نویز توسط یك پردة محافظ (شیلد) روی سیستم را بپوشانیم. سوّماً ابعاد سیستم را به گونه ای پیاده سازی كنیم كه منبع نویز را تاحد ممكن تضعیف كرده باشیم و این از جمله نكات ظریفی است كه یك طراح منبع تغذیه سوئیچینگ باید به آن دقت كند.

3- كاهش دادن تداخل امواج الكترومغناطیسی در منبع ایجاد این امواج

در این قسمت به انواع راه کارها برای کاهش پدیده انتشار و تداخل امواج الکترومغناطیسی اشاره شده است.

ادامه مطلب... در بخش (توضیحات بیشتر...)

ادامه مطلب...

3-1- افزودن خازن و سلف برای کاهش گرادیان جریان و ولتاژ
بیشترین میزان تولید امواج الكترومغناطیسی در فضای اطراف ترانزیستور اصلی است كه عمل كلیدزنی را انجام می دهد. پس می توان گفت كه این ترانزیستور بعنوان یك منبع تولید نویز مخابراتی پرقدرت، عمل می كند. انتقال ناگهانی جریان و ولتاژ در مدار، نوساناتی را بصورت تحریك ضربه ای در مدل پارازیتی خازن و همچنین سلف ترانسفورماتور و سیم پیچ¬ها ایجاد می كند. برای اینكه میزان تداخل امواج الكترومغناطیسی را در درون منبع تولید نویز كاهش دهیم، باید توجه داشت كه چقدر می توانیم سرعت تغییرات جریان را در منبع مولد نویز كاهش دهیم. در صورتی كه امكان كاهش تغییرات جریان برای ما وجود داشته باشد یك سلف كوچك را برای محدود نمودن تغییرات جریان di/dt در مدار بصورت سری و یك خازن را بصورت موازی برای كاهش دادن تغییرات ولتاژ dv/dt قرار می دهیم. این روش مناسبترین و مؤثر ترین روش كاهش مقدار توان نویز در المان كلید¬زنی است.
منبع مهم دیگر تولید نویز و تداخل امواج الكترومغناطیسی، زمان افت سریع جریان در دیودهایی كه بایاس معكوس می شوند، است. معمولاً یك دیود با زمان بازیابی معكوس سریع، دارای زمان بازیابی حدود 10 نانو ثانیه می باشد. پس این دیود می¬تواند، مقداری از نوسانات را (در صورتی كه در رنج فركانسی بالا در حال كار باشد) به فضا منتشر كند. زمان افت را در دیودها به این صورت می توان كنترل كرد كه از دیودهایی كه دارای تكنولوژی ساخت Soft recovery هستند، استفاده شود، یا در صورتی كه از دیودهای با زمان بازیابی سریع استفاده می كنیم، یك خازن كوچك سرامیكی را مستقیماً با دیود موازی كنیم. همچنین می¬توان یك سلفRF را با ترانزیستوری كه عملكرد كلیدزنی را انجام می¬دهد یا دیود سری كنیم تا با تغییرات ناگهانی جریان مخالفت كند و زمان خاموش شدن دیود را افزایش دهد و همچنین لبة تیز جریان كه ناشی از كلیدزنی است را از بین ببرد. در صورتی كه روشهای فوق امكان پذیر نباشد، می¬بایست كه با یك پردة محافظت كنندة فلزی (شیلد)، المان كلیدزنی را بپوشانیم. تا از تشعشع امواج الكترومغناطیسی به فضای اطراف تا حد ممكن جلوگیری كنیم. معمولاً در عمل در اكثر منابع تغذیه سوئیچینگ با فیلتر كردن و استفاده از پوشش های فلزی تداخل امواج الكترومغناطیسی را كاهش می دهند.

3-2- نوع سیم كشی
اندازه و ابعاد فیزیكی یك منبع تغذیة سوئیچینگ در تولید امواج الكترومغناطیسی نقش مهمی را ایفا می كند. با كم كردن فاصلة سیمهای رفت و برگشت در منابع تغذیه سوئیچینگ با استفاده از اثر القاء متقابل سیم¬ها بر روی همدیگر می¬توان نویز ناشی ازامواج الكترومغناطیسی اطراف سیمها را كاهش داد. همچنین نویز ناشی از ترانسفورماتور را با استفاده از پردة محافظ فلزی و نویزهای دیگر ناشی از سیم كشی را با استفاده از سیمهای با غلاف شیلد فلزی و سیم پیچ های بی¬فیلار تا حد امكان در عمل كاهش می دهند.

3-3- زمین كردن
یكی از روشهای مهار كردن امواج الكترومغناطیسی مخرب، زمین كردن الكتریكی است. روش زمین كردن ساده¬ترین روش كاهش دادن نویز در منبع می باشد.
اما برای كم كردن هر چه بیشتر امواج الكترومغناطیسی و تداخل ناشی از آن باید به این نكته توجه شود كه سیم¬هایی كه برای اتصال زمین الكتریكی از آنها استفاده می شود از مقاومت الكتریكی خیلی كمی برخوردار باشند. تا حتی الامكان از افت ولتاژ روی مقاومت پارازیتی معادل سیم كاسته شده و نویز بطور كامل به زمین منتقل شود. روش زمین كردن الكتریكی برای كاهش دادن میزان نویز سیستمهایی كه در فركانسهای كم تا حد یک مگا هرتز كارمی¬كنند مناسب است. هر چقدر كه فركانس سیستم بالا رود، امپدانس سیمهای زمین هم بالا می رود و افت ولتاژ روی مقاومت پارازیتی سیم¬ها، زیاد می شود و در نتیجه توان تداخل امواج الكترومغناطیسی نیز بیشتر می شود. سه پارامتر مهم را كه در همة منابع تغذیه سوئیچینگ باید زمین شوند عبارتند از:
1. سیستم انتقال سیگنالهای با توان کم.
2. سیستم قدرت با نویز زیاد.
3. جعبة فلزی منبع تغذیة سوئیچینگ.

3-4- استفاده از پردة محافظ برای جلوگیری از تشعشع امواج الكترومغناطیسی
یكی از مسائل مهمی را كه در طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ باید به آن توجه كرد تشعشع امواج الكترومغناطیسی ازقطعات به فضای اطراف است. این مسأله در طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ از اهمیت ویژه¬ای برخوردار است. حتی اگر به سیم كشی و زمین كردن اصولی توجه زیادی داشته باشیم ولی به تشعشع امواج الكترومغناطیسی از قطعات سیستم توجه نکنیم، خواهیم دید كه هنوز نویز زیادی در فضای اطراف منبع تغذیه¬ای كه با روش سوئیچینگ كار می كند منتشر می¬شود و این میزان نویز می تواند در سیستمهای مخابراتی و الكترونیكی كه در مسافت نزدیك در حال كار هستند بصورت مخرب ایجاد تداخل امواج الكترومغناطیسی كند.
عمل كلیدزنی در رگولاتورهای با فركانس زیاد می تواند نویز با هارمونیكهای پرقدرت در رنج فركانسی VHF تولید كند. بسته های قطعات مدار نمی توانند از تشعشع امواج با فركانس بالای الكترومغناطیسی جلوگیری نمایند و فركانسهای رادیویی كه در فضا براحتی منتشر می شوند، در باندهای رادیویی و تلویزیونی و حتی ماكروویو ایجاد تداخل مخرب می كنند. برای از بین بردن این مشكل باید اطراف قطعات را با پرده های فلزی محافظ كه دارای زمین الكتریكی هستند و كاملاً آب بندی شده اند پوشاند. تا از تشعشع امواج الكترومغناطیسی آنها جلوگیری شود و حتی هیت سینك¬های قطعات نیز بایستی كه زمین الكتریكی شوند.

3-5- پرده¬ی فلزی
از بین بردن میدانهای الكتریكی خیلی ساده است. میدان فلزی را می توان با یك شیلد فلزی با استفاده از مكانیزم انعكاس و زمین كردن آن در خارج از محفظة شیلد شده از بین برد. اما میدانهای مغناطیسی كه اطراف ترانسفورمرها ایجاد می¬شوند بسختی از بین می روند. اساسی ترین روش شیلد كردن میدانهای مغناطیسی، استفاده از شیلد مغناطیسی جذب كننده می¬باشد. افزودن خاصیت مغناطیسی به صفحة استیل سالم یكی از راههای زیاد كردن پرمابیلیته است و همچنین می توان از موادی مانند آلیاژ آهن و نیكل نیز به این منظور استفاده كرد. این روش¬ها باعث می شود كه میدانهای مغناطیسی اطراف سیستم تا حد زیادی كاهش یابد. استفاده از جعبه های فلزی برای از بین بردن نویز به خنك سازی سیستم نیز كمك زیادی می¬كند. اثر شیلد كردن سیستم توسط پرده¬های مشبك به ضلع l و قطر d و ضخامت c از رابطة (1) بدست می¬آید.
(1)      S=(20*Log(l*(c^2)/(d^3)))+(32/d)+38
كه در آن باید d<λ<2π باشد و λ طول موج فركانسی است كه می خواهیم تشعشع آنرا محدود كنیم. مقدار S بر حسب دسیبل بیان می شود.

4- اندازه گیری و استانداردهای معتبر دربارة تداخل امواج الكترومغناطیسی

معمولاً میزان نویز را در خارج از جعبه های محافظ منابع تغذیه سوئیچینگ اندازه گیری می كنند. این اندازه گیری توسط یك دستگاه طیف نگار یا Spectrum Analyzer انجام می شود و می تواند اندازة هارمونیك¬های نویز را كه در فضا و در اطراف منبع تولید نویز دریافت می كند، به ما نشان دهد.
امروزه ارگانهای مختلف بین المللی دارای استاندارد¬های گوناگونی در محدود¬سازی نویز در اطراف منابع تغذیه سوئیچینگ هستند. عموماً طراحان منابع تغذیه سوئیچینگ با توجه به نوع كاربرد منابع تغذیه سوئیچینگی كه آن را طراحی می كنند و نیز كشور مورد نظر كه منابع تغذیه سوئیچینگ طراحی شده در آنها بكار گرفته می شود، از این استانداردها پیروی می كنند و طراحی خود را با توجه به این استانداردها انجام می دهند. از این گونه از استانداردها می توان در بریتانیای كبیر به BS800 و در ایالات متحدةآمریكا به FCC و در آلمان به VDE0871 و هچنین استاندارد مورد تأیید اكثر كشورها یعنی CISPR یاComité International Special des Perturbations Radioélectrique اشاره كرد. این استاندارد¬ها محدودیت¬هایی را برای هدایت نویز بین ورودی و خروجی منابع تغذیه كه دارای عملكرد سوئیچینگ هستند تعیین می كنند. درجه بندی محور عمودی این نمودار، بر حسب dBµV می باشد. بنابراین dBµV60 در اصل همانmV1 است. اكثر استانداردهای بین المللی میزان ولتاژ نویز را در محدودة باند فركانسهای رادیویی در ترمینالهای منابع تغذیه سوئیچینگ، در بالاتر از 150KHz  به كمتر از 54dBµV + یا 500µV  محدود می كنند.

5- نتیجه¬گیری

از آنجایی که منابع تغذیه سوئیچینگ بعنوان منابع قوی تولید امواج الکترومغناطیسی هستند، لذا باید برای رفع آن تدابیری اندیشید. کاهش این پدیده باعث ایجاد امنیت سیستمهای مخابراتی و الکترونیکی در مقابل نویز شده، ولی هزینه زیادی را برای تولید منبع تغذیه به خود تعلق می دهد. پس طراح منبع تغذیه با توجه به محدودیتهای ابعادی و هزینه منبع تغذیه سوئیچینگ و نوع کاربرد و شرایط محیطی باید طرح مناسبی را ارائه نماید.

6- مراجع

[1] H.W.Whittington، B.W.Flynn & D.E.Macpherson، “Switched Mode Power Supplies Design & Construction ” ،New York، John Wiley & Sons Inc. ، 1992
[2] C.K.Chu ، P.B.Spisak & Walczak، “High power asymmetrical Thyristors”، IEEE Applications Society Conference Record ، Process.، 1985.
[3] S. C?k and R. D. Middlebrook، “ Advances in switched mode power conversion” ،IEEE Transactions on Industrial Electronics، Vol. IE30، No. 1، 1983

نوع مطلب : آموزش های الكترونیكی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 23 بهمن 1386
مهرداد باژن
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:07 ب.ظ

You have made the point.
generic cialis at walmart generic cialis review uk cialis daily cialis daily reviews cialis lilly tadalafi if a woman takes a mans cialis comprar cialis 10 espa241a cialis diario compra order generic cialis online how to purchase cialis on line
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:57 ق.ظ

Incredible plenty of beneficial advice.
cialis 5 mg schweiz cialis coupons achat cialis en suisse cialis generic precios de cialis generico cialis en mexico precio india cialis 100mg cost cialis generico online weblink price cialis ou acheter du cialis pas cher
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:07 ب.ظ

Position certainly regarded..
canadian drug rx from canada no 1 canadian pharcharmy online canada online pharmacies legitimate canadian drugs top rated canadian pharmacies online canadian drugs canada medication cost canadian pharmacy uk delivery canadian online pharmacies reviews
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:03 ق.ظ

You actually said this fantastically!
get a prescription for viagra online viagra in pharmacy viagra online usa buy herbal viagra where to order viagra online viagra nz buy how do i get viagra with a prescription buy generic viagra buy real viagra online uk where can you buy viagra over the counter
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:28 ب.ظ

Many thanks. I value it!
generic cialis tadalafil cialis 5 mg buy cialis patent expiration when will generic cialis be available cialis online holland cialis 5 effetti collaterali achat cialis en suisse cialis baratos compran uk acquisto online cialis cialis canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:58 ق.ظ

Fantastic postings. Regards.
we like it cialis soft gel cialis patentablauf in deutschland cialis preise schweiz we use it 50 mg cialis dose how to purchase cialis on line buy cialis cheap 10 mg buy cialis online deutschland cialis online cialis 20mg preis cf estudios de cialis genricos
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:53 ق.ظ

Fantastic material. With thanks.
buy viagra from uk cheapest place to buy viagra online how to get prescription viagra safe buy viagra online viagra pharmacy online where to buy viagra online uk viagra usa pharmacy buy viagra online without buy generic viagra pills viagra online canadian pharmacy
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:01 ق.ظ

Kudos. Lots of info!

click now cialis from canada cialis usa cost cialis official site cialis generic tadalafil buy cialis side effects usa cialis online online prescriptions cialis cialis 50 mg soft tab look here cialis order on line buy cialis online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:05 ق.ظ

Perfectly voiced really. .
is it legal to buy viagra online viagra online buy sildenafil prescription do you need a prescription to buy viagra viagra buy viagra where can i buy generic viagra online buying viagra online australia buy internet viagra uk cheap viagra where to buy sildenafil uk
جمعه 17 فروردین 1397 06:49 ب.ظ

Effectively voiced really! .
generic cialis review uk cialis preise schweiz india cialis 100mg cost cialis for sale il cialis quanto costa cialis en mexico precio online cialis cialis super kamagra cialis for sale cialis 5mg prix
شنبه 13 آبان 1396 06:21 ب.ظ
Thanks for finally talking about >دنیای الکترونیک و کامپیوتر - پدیده تداخل امواج
الکترومغناطیسی <Loved it!
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:11 ب.ظ
وقتی کسی پست می نویسد، ایده کاربر در مغز خود را حفظ می کند که چگونه کاربر می تواند آن را بشناسد.
به همین دلیل است که این نوشتار عالی است.
با تشکر!
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:38 ب.ظ
من این مقاله را به طور کامل در مورد مقایسه مقایسه تکنولوژی های اخیر و قبلی،
این مقاله عالی است.
دوشنبه 5 تیر 1396 01:07 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن
مناسب در آغاز آیا واقعا حل و فصل کاملا با من پس از برخی
از زمان. جایی درون پاراگراف شما موفق
به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و
شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من خواهد
قطعا تا پایان در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:30 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for
quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
to your new updates.
چهارشنبه 12 خرداد 1389 09:43 ب.ظ
بخش توضیحات بیشتر در مورد تداخل امواج کو؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر